Przypadek to nie wszystko (cykl: Książki, które inspirują)

Jest kilka książek, które wywarły na mnie ogromny wpływ, zafascynowały mnie, zainspirowały i sprawiły, że chciałam więcej. Podzielę się z Wami moimi odkryciami rozwojowymi w dziedzinie literatury – ogłaszam początek cyklu: Książki, które inspirują. Na początek…

big_Przypadek_to_nie_wszystkoPrzypadek to nie wszystko. Moje życie psychologa społecznego.
Elliot Aronson

Jest to autobiografia Elliota Aronsona – amerykańskiego psychologa społecznego, który spopularyzował pojęcie dysonansu poznawczego oraz prowadził badania dotyczące uprzedzeń rasowych w USA.

Aronson ma dar opowiadania – nie ma tu nudnych opisów, długich rozważań. Są za to inspirujące historie napisane w bardzo przystępny sposób. Poznajemy Elliota Aronsona jako małego chłopca z ubogiej rodziny, w której bohaterem jest jego starszy brat. On natomiast jest zawsze na drugim planie, zawsze gorszy, ten, w którego nikt nie wierzy. I nie chodzi tu wcale o to, że jest to forma wyrzucenia żalów – stanowi to raczej tło dla tego, co ma się wydarzyć.

Mimo przeciwności autor wykorzystuje nadarzające się okazję oraz wsparcie swojego brata i bez wielkiego roztkliwiania się nad sobą, pracuje i się kształci. Przyznaje przy tym, że pewną rolę z pewnością odgrywa tu etos amerykańskiego snu (American Dream) – wszystko jest możliwe itd… ale po jego historiach, w których przewija się temat uprzedzeń rasowych ten wzniosły slogan staje się… hmm… wyraźniejszy. Wszystko jest możliwe, ale nie bez pracy, wytrwałości i pasji.

Oczywiście możemy nie zgadzać się z jego poglądami, dyskutować nad etycznością i sensem eksperymentów, które prowadził (a które opisuje też zwięźle w książce), jednak cała opowieść sprawiła, że inaczej zaczęłam patrzeć na to, co mi się przytrafia. Stąd mam kilka wniosków na podsumowanie:

  1. Pewne zdarzenia są przypadkowe – ode mnie zależy, w jaki sposób je wykorzystam i czy w ogóle to zrobię.
  2. Nie oceniaj ludzi na podstawie plotek – sama sprawdź, czy to prawda.
  3. Jeśli czujesz, że coś Cię fascynuje – go for it!    idź za głosem serca!
  4. Dbaj o relacje w rodzinie.
  5. Odkrycia nauki mają zastosowanie w życiu codziennym – trzeba tylko trochę pogłówkować, jak je zaadaptować na konkretne sytuacje.
  6. Moja interpretacja sytuacji, w jakiej się znajduję, ma ogromny wpływ na moje samopoczucie i możliwości, które jestem w stanie dostrzec.

Jeśli szukacie inspiracji, “kopa rozwojowego”, to ta książka powinna się znaleźć na liście “do przeczytania”.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *