Sabotażyści celów

Gdy stajesz w miejscu i nie możesz zrobić kolejnego kroku na drodze do wyznaczonego celu, warto się zatrzymać i uświadomić sobie, jakie przeszkody stoją na drodze do realizacji celu tak, byś mógł ich unikać i  efektywnie realizować założone działania.

grymas4_bw

  1. Rozpocznij od spisania kolejnych kroków, działań na drodze do celu. Zapisuj je na poszczególnych stopniach schodów. Na szczycie, w chmurze, zapisz cel. To są twoje „schody do nieba” – droga wymagająca wysiłku, ale prowadząca do realizacji celu.
  2. Teraz zastanów się, dlaczego nie wykonujesz tych działań. Co opóźnia, bądź uniemożliwia ich wykonanie? Co ci przeszkadza? Jak nazwałbyś te „przeszkadzacze”?
    Zapisuj je jako kolejne punkty na lewym pasie „autostrady do piekła” to twoja prosta droga, którą idziesz na łatwiznę. Na pewno jednak nie zaprowadzi cię do celu.
  3. Popatrz na wypisane przeszkody – to sabotażyści twojego celu. Postaraj się teraz na prawym pasie autostrady, przy kolejnych punktach wypisać możliwe rozwiązania (działania naprawcze) dla tych przeszkód, np. przeszkoda: cały dzień dostaję maile, na które muszę odpisywać – rozwiązanie: będę odbierać maile 2 razy dziennie.
  4. Wypełniony formularz przywieś w widocznym miejscu, np. nad biurkiem, na lodówce. W ten sposób za każdym razem, gdy przyjdzie ci do głowy zastosować jakąś wymówkę, uświadomisz sobie, że jest to sabotażysta twojego celu – zastosuj działanie naprawcze. Patrz na działania wypisane na schodach i realizuj je konsekwentnie. Cel będzie coraz bliżej.

 

Autorzy narzędzia:

Agnieszka Grabska, Magdalena Heimrath, Małgorzata Kowalczewska, Dorota Łazarczyk, Jacek Gmyrek,  Sebastian Szenrok

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *