Po co ten cały coaching?

ocean-690598_1280Moja przygoda z coachingiem zaczęła się kilka lat temu, gdy sama byłam klientką coacha. Zaczęłam interesować się rozwojem i tym, jaki ogromny wpływ ma na osiąganie szczęścia. Czytałam, ćwiczyłam, myślałam i w końcu zaczęłam studia podyplomowe na kierunku Coaching. Co mi to dało?

Coaching sprawił, że odżyłam – odkryłam w sobie pokłady energii, znalazłam to, co chcę w życiu robić, poczułam flow.Coaching dał mi refleksję nad wieloma aspektami mojego życia. Zaczęłam zadawać sobie mnóstwo pytań i szukać odpowiedzi. Zaczęłam uważniej słuchać i wzbudzać w sobie zainteresowanie i ciekawość innymi ludźmi. Staram się nie oceniać – rozumiem, że każdy ma inną perspektywę patrzenia na świat, kieruje się innymi potrzebami, oczekiwaniami, ma za sobą inne doświadczenia. Wszystko zależy od kontekstu.

Coaching sprawił, że wiele kwestii stało się dla mnie prostszych. Inne stały się skomplikowane i niejednoznaczne – to moje wyzwania.

Dzięki coachingowi odkryłam moje mocne strony, wiem już co jest dla mnie ważne (sprecyzowałam to). Nauczyłam się być bardziej konsekwentną w dążeniu do celów. Moją pasją stały się rozwój, zmiana, efektywne działanie.

Poznałam wspaniałych ludzi, którzy są dla mnie źródłem wiedzy, doświadczeń, inspiracji.

Zaczęłam pisać bloga.

Wiem, jak odkrywać potencjał swój i innych.

Właśnie tym jest dla mnie coaching.

Tymczasem pojęcie coaching jest często źle rozumiane. W korporacjach często słyszy się, że ktoś kogoś „skołczował”, czyli odbył rozmowę mającą na celu poprawę wydajności, motywacji i ukierunkowania rozwoju. „Kołczowani” tego typu rozmowy odbierają zazwyczaj z dużym dystansem i niechęcią. Coaching w prawdziwym tego słowa znaczeniu to coś zupełnie innego.

Coaching ma na celu uporządkowanie myśli, zadań, celów i poprawienie efektywności działania tak, aby doszło do pożądanej zmiany. Gdy stajesz w miejscu, jesteś sfrustrowany tym, co robisz, co dzieje się wokół Ciebie, a jednocześnie jesteś świadomy, że Ty sam możesz to zmienić, jest to dobry moment na coaching. Coach zada Ci mnóstwo pytań, podsunie ciekawe ćwiczenia i zadania, aby ułatwić osiągnięcie celu (który możesz sprecyzować na jednym z pierwszych spotkań). Wszystko w całkowitym zaufaniu – o tym mówi kodeks etyczny, który każdy dobry coach powinien mieć i się do niego stosować.

Coaching może dotykać różnych tematów: pracy, życia rodzinnego, a także kwestii takich jak: pewność siebie, trudności w podejmowaniu decyzji, work-life balance, odnalezienie pasji w życiu, wyznaczenie sobie ścieżki rozwoju, samodyscyplina, realizacja postanowień itp. Zawsze chodzi jednak o podniesienie jakości swojego życia, poczucie satysfakcji i zadowolenia. Właśnie to nas uskrzydla i sprawia, że poprawa jednej, istotnej dla nas sfery wpływa pozytywnie na inne.

Wyobrażasz sobie, co się może stać, gdy Ty pójdziesz na coaching? :)

Jeśli chcesz spróbować, zapraszam. Pierwsze spotkanie jest bezpłatne.  Kontakt

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *